V Grand hoteli v Starom Smokovci kompletne zmodernizovali ubytovacie priestory

Už od roku 1904 píše Grandhotel**** Starý Smokovec svoju bohatú históriu pod Slavkovským štítom pretkanú tisícami príbehov. Po vyše sto rokoch začína najstarší klenot v srdci Vysokých Tatier novú kapitolu svojej existencie. Už od leta 2018 vás Grandhotel víta v novom šate, no stále s nádychom neopakovateľnej atmosféry minulého storočia.

79 nových izieb a apartmánov od 1. júla 2018

Matej Fujka riaditeľ hotela

  • Renováciou izieb sme chceli rozvinúť potenciál hotela a vrátiť mu niekdajšiu slávu. K obnove sme pristupovali s veľkým rešpektom – vnímali sme ako záväzok zachovať pôvodného ducha hotela, ktorého sa nám podarilo preniesť aj do nových izieb.

S novými izbami od 1. júla

  • Inšpiráciou sú prvky z pôvodného dizajnu hotela
  • Hlavným zámerom bolo podporiť veľkorysý priestor izieb
  • Dominantou izieb je trámové záhlavie postele
  • Zachovali sme pôvodného historického ducha hotela

 

Večer GRAND momentov

STARÝ SMOKOVEC (28. september 2018)

Pri príležitosti rekonštrukcie vnútornej časti jedného z troch najstarších tatranských grandhotelov – Grandhotela v Starom Smokovci a dedikácie apartmánov, sa vo štvrtok 20. septembra konal slávnostný Večer GRAND momentov. Pri príležitosti krstu prvých venovaných apartmánov kráľovi komikov – Vlastovi Burianovi, olympijskému víťazovi vo vytrvalostnom behu – Emilovi Zátopkovi a herečke Emílii Vášaryovej, sa v Grandhoteli uskutočnilo kultúrno–spoločenské podujatie. Na ňom sa zúčastila aj pravnučka V. Buriana, česká producentka Monika Kristl a herečka Zdena Studenková.

V historickom 114-ročnom Grandhoteli v Starom Smokovci si pripomenuli zlaté časy so slovenským Louisom Armstrongom–Petrom Ondriom, bohatú minulosť a noblesu doby, v ktorej dominoval štýl rakúsko-uhorskej kuchyne. Od tohto leta začína Grandhotel písať novú kapitolu svojej existencie a víta svojich hostí v novom šate.„Dedikáciou apartmánov vzdávame hold a ctíme si velikánov kultúrneho a umeleckého života, nielen tých minulých, ale aj súčasných.Renováciou izieb sme rozvinuli potenciál hotela a vrátili mu opäť niekdajšiu slávu. K obnove sme pristupovali s veľkým rešpektom, vnímali sme ju ako záväzok zachovať pôvodného ducha hotela, ktorého sa nám podarilo preniesť aj do nových izieb,“uviedol Matej Fujka, riaditeľ Grandhotela Starý Smokovec.

Samotná rekonštrukcia trvala tri mesiace, zmodernizovalo sa spolu 79 izieb a apartmánov a náklady na rekonštrukciu predstavujú 1,6 milióna eur. Prestavba interiéru bola zverená do rúk architekta Michala Kyselu, ktorý vytvoril inšpirujúci interiér spĺňajúci náročné požiadavky súčasnej klientely Grandhotela v Starom Smokovci.„Prvotným zadaním bol facelift hotelových izieb a apartmánov. Súťažili sme vo výzve na ideový návrh rekonštrukcie interiérov hotelových izieb formou 3D vizualizácií riešenia a až potom pribudla aj rekonštrukcia hotelových chodieb a poradenstvo pri modernizovaní kongresovej sály. Mali sme možnosť nahliadnuť k archívnym fotografiám hotela, ktoré boli veľmi podnecujúce, ale našou snahou nebolo kopírovať pôvodné zariadenie hotela. Výrazným grafickým prvkom,ktorý nanovo definuje interiér bolo použitie hrazdených masívnych trámov na záhlaví postelí. Prvok je citáciou exteriérového fasádneho hrazdenia typického pre tatranskú architektúru začiatku 20. storočia–teda doby otvorenia hotela, materiálovo a konštrukčne však už je navrhované do súčasných hotelových izieb.

V izbách boli vymenené svietidlá za nové s minimalistickým dizajnom, kde je dôraz kladený na jednoduchú a praktickú údržbu, v apartmánoch a na chodbách však boli zachované pôvodné kryštálové lustre. Textílie vrátane kobercov sú všetky nové so zaujímavým a bohatým vzorovaním. Spolu s dekoratívnou povrchovou úpravou stien, navrhnutou len pre tento Grandhotel, vytvárajú pocit historického luxusu. Sám hotel ponúka vysoko nadštandardné výmery izieb a apartmánov, vďaka čomu je pobyt v Grand hoteli skutočne luxusným zážitkom. Nakoľko sa všetko robilo za plnej prevádzky hotela, bolo nutné optimalizovať procesy a robiť len nevyhnutné zásahy. Logisticky to bola pre nás veľmi zaujímavá výzva, ktorú tím realizátorov zvládol na výbornú aj vďaka predchádzajúcej rekonštrukcii Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici,“ doplnil architekt Michal Kysela.

Aj napriek novému dizajnu, historický duch hotela nezmizol. Apartmánom nanovo vdýchli dušu významné osobnosti, ktorým sú venované. Romantiku Grandhotela Starý Smokovec si po novom môžu hostia užiť napríklad ako manželia Zátopkovci, Vlasta Burian, či EmíliaVášáryová, ktorí mali k Vysokým Tatrám srdcový vzťah a práve po nich sú pomenované prvé tri apartmány.„Každý dedikovaný apartmán je pri vstupe označený menom osobnosti. V súčasnosti máme v týchto apartmánoch obrazy, historické fotografie a knihy o osobnostiach, po ktorých je apartmán pomenovaný. Zároveň plánujeme zaradiť obľúbené jedlá osobností do nášho jedálneho lístka. S dedikáciou apartmánov budeme pokračovať, tu sa opäť zameriavame na významné osobnosti Česka a Slovenska. Veríme, že v blízkej budúcnosti budeme svedkami krstu ďalších apartmánov,“povedala Jana Tužinská, marketingová manažérka.

Kráľ komikov a otec českého humoru a filmovej komédie Vlasta Burian mnohokrát prenocoval v Grand hoteli Starý Smokovec a vždy odchádzal spokojný a oddýchnutý. Štvornásobný olympijský víťaz, držiteľ svetových rekordov, športová legenda a jeden z najlepších bežcov histórie, mával v Tatrách športové tréningy. Keď sa vracal z Veľkej Studenej doliny nazbieral plný košík húb, z ktorého vtedajší hotelový šéfkuchár Štefan Pupák, uvaril vynikajúcu hubovú polievku pre plne obsadený hotel. Emília Vášáryová, dáma slovenskej i českej filmovej a divadelnej scény presne uprostred krásnej tatranskej prírody nakrúcala jeden z najromantickejších filmov slovenskej kinematografie Medená veža, v ktorej si zahrala spolu so Štefanom Kvietikom.

Večer GRAND MOMENTOV – video z podujatia si môžete pozrieť tu