Pandémia koronavírusu už viac ako rok ovplyvňuje náš život v rôznych oblastiach, pričom cestovný ruch patrí medzi jednu z najviac zasiahnutých oblastí.  CK Relaxos, špecializujúca sa na predaj pobytov kúpeľných a wellness zariadeniach spracovala analýzu ako si s neľahkým obdobím poradili slovenské kúpele a wellness zariadenia.

Úplná uzávera kúpeľov počas prvej vlny 

Opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu sa začali na Slovensku zavádzať postupne od marca 2020. Núdzový stav bol vyhlásený 15.3.2020. Od tohto dátumu začali postupne zatvárať svoje prevádzky všetky wellness hotely. Následne od 1.4.2020 začali svoje prevádzky zatvárať aj všetky kúpele. Hádam len s výnimkou jedných – kúpele Rajecké Teplice.

Úplná uzávera kúpeľov trvala mesiac. Od 1.5.2020 mohli kúpele prijímať pacientov zdravotných poisťovní so schválenou kúpeľnou liečbou. Ponúkať pobyty aj pre samoplatcov mohli kúpele opäť od začiatku júna.Väčšina kúpeľov otvorila svoje prevádzky pre samoplatcov hneď prvého júna. Výnimkou boli kúpele v Dudinciach, ktoré otvorili svoje brány aj samoplatcom od 8.6.2020.

Wellness hotely museli v dôsledku nariadení vlády zostať úplne uzavreté o niečo dlhšie. Prvých klientov začali wellness hotely prijímať koncom júna 2020 až začiatkom júla 2020.

Po spustení prevádzok kúpele a wellness hotely, samozrejme, fungovali za dodržiavania sprísnených hygienických opatrení a priestorových obmedzení podľa nariadení vlády a hlavného hygienika.

Zakúpený pobyt v termíne uzávery si mohli klienti presunúť aj zrušiť

Všetci klienti, ktorí mali zakúpený pobyt počas úplnej uzávery kúpeľov a hotelov, si ho mohli bezplatne presunúť na iný termín. Vo väčšine kúpeľných a wellness zariadení sa nemenila cena pobytu ani v prípade, ak si klient presunul termín pobytu do vyššej sezóny.

Doplatok k cene pobytu za presun termínu do vyššej sezóny požadovali v kúpeľoch Vyšné Ružbachy, Číž, Rajecké Teplice, Trenčianske Teplice, Bardejov a Dudince a hoteloch ThermalPark Dunajská Streda, Panorama, Park Piešťany, Parkhotel na Baračke či Most Slávy v Trenčianskych Tepliciach.

Najčastejšie podmienky presunu termínu pobytu menili hotely siete Tatry Mountain Resort.

V prípade požiadavky o úplné zrušenie pobytu sa kúpele správali „proklientsky“ a pobyt umožnili klientom zrušiť bez poplatkov. Iba kúpele Piešťany takúto možnosť klientom nedali a svoj pobyt si museli presunúť, prípadne nechať uložený v depozite kúpeľov po dobu jedného roka. Kúpele Piešťany však upravili svoje storno podmienky v lepší prospech klienta – 7 dní pred príchodom je storno pobytu bezplatné, 6 – 3 dni pred príchodom 50% z ceny pobytu a menej ako 2 dni pred príchodom 70% z ceny pobytu.

Rovnako ústretovo pristupovali k stornu pobytu aj wellness hotely. Sieť TMR sa sprvu riadila storno poplatkami v zmysle objednávky, pokiaľ si klient neželal posun termínu. Neskôr, z dôvodu predĺženia uzatvorenia hotelov, poskytli aj možnosť bezplatného storna rezervácií, ktorých plánovaný nástup je maximálne 7 dní od aktuálneho dňa.

Leto v znamení bezpečnostných opatrení a zľavnených pobytov

Začiatkom júna sa situácia s novým koronavírusom začala postupne stabilizovať. Spolu s otvorením prevádzok sa preto kúpele a wellness hotely začali pripravovať na hlavnú sezónu, ktorá pre nich predstavovala šancu na čiastočné dohnanie stratených tržieb.

Počas leta prišli kúpele s rôznymi výraznými akciami a zľavami na pobyty. Propagovali „špeciálne“ letné pobyty. Za spomenutie stojí Letný pobyt All inclusive v kúpeľoch Piešťany. Tento pobyt mohli hostia absolvovať v kúpeľnom hoteli Splendid, ktorý sa razom zmenil na hotel pre rodiny s deťmi. K dispozícii bola okrem iného piesková pláž, lehátka, rôzne animačné programy pre deti aj dospelých. Nakoľko o tento pobyt bol veľký záujem po naplnení kapacít boli hostia bezplatne presunutí do krídla Grand. Tento pobyt bol veľmi obľúbený aj medzi klientmi našej cestovnej kancelárie. So zvýhodnenými pobytmi sa však nenechali zahanbiť ani iné kúpele.

Wellness hotely boli počas leta tiež v dobrej kondícii. Fungovali hlavne z presunutých pobytov. Špeciálne pobyty nepripravovali. Väčšina hotelov si zachovala aj počas leta pôvodné ceny, resp. mali v ponuke rovnaké letné pobyty ako aj po minulé roky.

Pobyty v kúpeľoch a wellness hoteloch sprevádzali rôzne bezpečnostné opatrenia, týkajúce sa ako hostí, tak aj zamestnancov. Všetci mali k dispozícii dezinfekčný prostriedok na ruky vo verejných priestoroch a taktiež povinnosť nosiť v spoločných priestoroch rúška. Zamestnancom každý deň merali teplotu a pravidelne ich testovali.

Služby ako vnútorné a vonkajšie bazény, whirlpool, sauny, liečebné procedúry, fitness centrum či kozmetika a kaderníctvo boli k dispozícii len ubytovaným klientom. 

Počas druhej vlny zavreli svoje brány len wellness hotely

Jeseň so sebou priniesla druhú vlnu COVID-19 a bezpečnostné opatrenia sa začali postupne sprísňovať. Núdzový stav bol opätovne nariadený 1.10.2020 a trvá dodnes.

Najväčšia zmena oproti prvej vlne nastala v tom, že kým wellness hotely čakala opäť úplná uzávera, kúpele mohli ostať za určitých podmienok otvorené.

Dočasne uzatvorené boli len kúpele Brusno (15.11.2020 – 31.1.2021), kúpele Číž (14.12.2020 – 15.1.2021), kúpele Sliač (11.12.2020 – 15.2.2021) a kúpele Vyšné Ružbachy (16.12.2020 – 31.3.2021). Ostatné kúpele poskytovali svoje služby za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení klientom, ktorým liečebný pobyt odporučil lekár. A to ako z radov klientov zdravotných poisťovní, tak aj samoplatcov. S obchádzaním poskytovania služieb výhradne klientom, ktorým bola liečba nariadená lekárom, je spojená aj známa kauza kúpeľov Rajecké Teplice. Podľa medializovaných informácii sa na pobyt do kúpeľov Rajecké Teplice mohol dostať v podstate každý.

Čo sa týka hygienických a bezpečnostných opatrení, tie sa oproti prvej vlne veľmi nezmenili. Ostali zachované všetky bezpečnostné opatrenia zavedené počas prvej vlny a pribudlo testovanie klientov. Ako prvé prišli s testovaním klientov kúpele Turčianske Teplice. Nasledovali ich kúpele Piešťany, Bardejovské Kúpele a ďalšie. Klienti si vo väčšine kúpeľov za testy doplácajú. Niektoré kúpele však poskytujú testy aj bezplatne, ako napríklad Bardejovské Kúpele alebo Sliač. V kúpeľoch Piešťany je test na COVID – 19 bezplatný pri pobyte dlhšom ako 7 nocí.

Wellness hotely začali zatvárať svoje prevádzky od polovice októbra. Vybrané wellness hotely začínajú od mája 2021 postupne fungovať za prísnych bezpečnostných opatrení. Wellness služby zatiaľ fungujú v obmedzenom režime. Storno podmienky boli vo väčšine zariadení rovnako ústretové ako počas prvej vlny.

Niektorým kúpeľom klesli v roku 2020 tržby aj o 40 % 

Väčšina kúpeľov a wellness hotelov sa minulý rok musela vyrovnať s výraznejším poklesom tržieb. Podľa dostupných informácií z kúpeľov zaznamenali najväčší pokles tržieb v porovnaní s predchádzajúcim rokom, a to o 46 %, kúpele Piešťany. Hneď v tesnom závese za nimi nasledujú kúpele Vyšné Ružbachy s poklesom tržieb o 42 %. Zo všetkých kúpeľov, ktoré už zverejnili účtovnú závierku za rok 2020, najmenej klesli tržby kúpeľov v Turčianskych Tepliciach. Tieto kúpele zaznamenali pokles tržieb len o 9 %.

Okrem poklesu tržieb sa kúpele museli popasovať aj s prípadným výskytom pozitívne testovaných klientov. V prípade výskytu pozitívnych klientov zariadenia nepríjmali nových klientov do doby, kým sa všetci (to znamená zamestnanci aj hostia) nepretestovali. Všetky kúpele aj wellness hotely zvládli prevenciu aj opatrenia v prípade pozitívnych klientov zodpovedne a v žiadnom zariadení sme sa nestretli s výskytom väčšieho ohniska koronavírusu.

Máj 2021 so sebou prináša postupné uvoľňovanie opatrení a s ním aj ožívanie slovenského cestovného ruchu. V ponuke kúpeľov aj wellness hotelov sa opäť objavujú akciové pobyty a zariadenia sa pripravujú na letnú sezónu. Okrem toho kúpele prichádzajú aj s novým typom pobytu „Post Covid“, ktorý je určený klientom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 s následkami.

Autori: Mária Urdová a Lenka Škripková, CK Relaxos – špecialisti na kúpele a wellness