V piatok 13. júla 2018 privítal svojich prvých návštevníkov znovuotvorený a vynovený zámocký park. Stalo sa tak necelé dva roky po tom, ako svoje brány otvoril zámocký hotel**** Galicia Nueva, ktorý sa nachádza v budove národnej kultúrnej pamiatky – Haličskom zámku.

Haličský zámok a park sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok celoslovenského významu, dlhé roky chátrali a na ich neradostnom stave sa podpísal nielen zub času, ale žiaľ, aj ľudský faktor. Po rokoch chátrania a zanedbania celého priestoru parku sa ku klenotu Novohradu, ako sa Haličský zámok právom nazýva, priradila ďalšia jeho súčasť z minulosti – priľahlý lesopark s rybníkom. Hostia sa môžu poprechádzať po pekne upravených a obnovených chodníkoch a posedieť si na lavičkách umiestnených na novovybudovaných miestach pre odpočinok. Všetky sú citlivo zasadené do tieňa korún stromov.

Na svoje si prídu tí, ktorí radi len načúvajú zvukom prírody, ale aj tí aktívnejší – cyklisti, majitelia psích miláčikov, či rekreační rybári. Plavba na člnku popod romantický mostík na pôvodný ostrov v strede rybníka nadchne určite nielen zaľúbené páry. Po otvorení Zámockého altánku pri rybníku, ktorý je zatiaľ v prípravnej fáze, si všetci budú môcť posedieť, či občerstviť sa počas sparného letného dňa.

Symbolické spoplatnenie vstupu do parku a poskytovaných aktivít by malo aspoň čiastkovo napomôcť udržaniu poriadku a bezpečnosti, aj keď nepokryje v plnej výške všetky výdavky, ktoré bude potrebné pravidelne vynakladať na bezpečnosť nielen hotelových hostí, ale všetkých návštevníkov, ďalej na každodennú údržbu a starostlivosť o parkovú zeleň, chodníky s odpočívadlami, rybník, pláž, móla, člny, altánok, ako aj náklady na pracovníkov v parku.

Park s rybníkom je neoddeliteľnou súčasťou miestneho haličského koloritu a medzi domácimi sú aj takí, ktorí si park pamätajú z čias Forgachovcov. Obyvatelia obce Halič a Stará Halič budú mať na vstup do parku aj na rodinnú vstupenku 50 % zľavu. Z tejto zľavy si budú môcť uplatniť ďalšiu zľavu deti, seniori aj zdravotne ťažko postihnutí občania spomínaných obcí.

Uvítame všetky návrhy a postrehy, ktoré sú pre nás tým najdôležitejším, aby sme sa stále mohli zlepšovať k Vašej úplnej spokojnosti a nadšenosti.

O hoteli

Zámocký hotel Galicia Nueva, v preklade Nová Halič, svoje služby poskytuje od júna 2016, keď mali prví hostia možnosť navštíviť vynovenú pamiatku a využiť gastronomické služby zámockej reštaurácie Rosalia, kaviarne Arcadia a vinárne Nicolaus. Záujemcov o ubytovanie víta hotel vo svojich krásnych priestoroch od septembra 2016.

Hotel je určený klientom, ktorí vyhľadávajú mierne aktívny oddych bez rušivých vplyvov masovej turistiky. Návštevníkom poskytuje nadštandardné ubytovanie s kapacitou 111 lôžok v 50 izbách a apartmánoch so zariadením reprezentujúcim rôzny historické a umelecké slohy. Celková kapacita aj s prístelkami je 138 lôžok. Priestory hotela sú ideálnym miestom na usporiadanie kongresov, pracovných stretnutí, workshopov, svadieb, plesov či koncertov. Pre ďalšie rôznorodé aktivity je možné využiť priestory reštaurácie, vinárne so salónikmi, knižnicu či priestor s terasou a nádherným výhľadom na široké okolie Haliče. Dokonalý relax si hostia vychutnajú v exkluzívnych priestoroch wellness centra s bazénom, saunami, masážami a vírivou vaňou. Krásu a pokoj okolitej prírody si návštevníci môžu vychutnať vo francúzskom parku a lesoparku s jazierkom.

Viac o hoteli nájdete tu